5 tiibetlast

Viis lihtsat ja samas ülimalt tõhusalt mõjuvat joogaharjutust on muutunud ka Eestis populaarseks.

Ise sain viie tiibetlase "maitse suhu" 2004 aasta suvel Rein Weberi energeetika laagrites Klooga-Rannas ning olen sellest ajast saadik neid lühemate ja vahel ka pikemate pausidega jätkuvalt sooritanud.

2006 aasta kevadeks olin nende toimes niivõrd veendunud, et otsustasin hakata neid teistelegi tutvustama oma raviseansside ajal.

Pikemalt, põhjalikumalt ja piltidega kaunistatult saab "5 tiibetlase" kohta teada raamatust ja kõrvaltoodud lugemismaterjalide abil. Soovitan neist kõigist läbi lugeda vähemalt sissejuhatuse, sest eri autorid on rõhutanud erinevaid nüansse, ja seejärel valida omale sobilikuim lähemaks uurimiseks.

Aga kui on tahe asjaga tõsisemalt tegeleda, siis soovitan leida omale Õpetaja, sest kirjasõnast ja piltidelt näpuga järge vedades võib küll teooria (oma arust) selgeks saada, kuid teooria praktikasse juurutamisel on tõhusam omada kogenud kõrvalpilku, kes aitab kohe alguses sobitada harjutuste tehnika Teie kehaehituse ja liikuvusega. Ning kellega on võimalik ka edaspidi arutada harjutamise käigus kogetud muutusi ja elamusi.


Lisaks lugemismaterjalides kirjas olevale veidi ka Õpetajatelt kuuldud ja oma kogemustest tulenevaid tähelepanekuid ja soovitusi:

USALDA ENNAST - ükski õpetus pole dogma, mida peab pimesi järgima. Kuna iga inimene on eriline, siis tuleb kuulata harjutuste ajal ennast ja vajadusel kohandada harjutusi omale sobivaks. Ehk näiteks kui raamatus on kirjas, et neljandat harjutust tuleb teha peopesad maas, aga see tundub väga ebamugav, siis proovi teha rusikas kätega toetudes sõrmenukkidele.

KVALITEET, mitte kvantiteet - kuna tegu on mitte jõu-, vaid energeetiliste harjutustega, siis määrava tähtsusega on keskenduda harjutustele jättes kõrvale kõik segavad mõtted (abiks on keskendumine korduste ja hingamisele arvu lugemisele). Korduste arv suureneb 21-ni aja jooksul isegi, seda pole mõtet peamiseks eesmärgiks võtta. Raskem osa on saada peast välja igapäevased mõtteraasud, mis tähelepanu kõrvale juhivad!

Samas võiks siiski võtta eesmärgiks suurendada korduste arvu 2 võrra vähemalt iga 2-3 kuu järel. Kui seejuures on raskusi mõne harjutuse tegemisel, siis võib suurendada ülejäänud harjutuste korduste arvu ja raskemal harjutusel teha puudujäävad kordused läbi oma ettekujutuses (kehaga imiteerides harjutust oma võimete piires). Sama lähenemine aitab kaaasa traumadest taastumise kiirendamisel!

ENERGIA PUMPAMINE - kõik harjutused peale esimese, kus toimub keha energiakihtide (aurakihtide) "lahtikeerutamine", toimivad põhiliselt kahe suure energiapumba liigutamisel. Esimene pump asub vaagnaluu piirkonnas ja teine kukla alaosas. Neid üheaegselt liigutades tekib kehas võimas energiavoog, mis paneb tööle kõik energiakeskused (tšakrad) ja jõuab kõikide organiteni.

HINGAMINE - kuna harjutuste ajal toimub põhiline energiavahetus väliskeskkonnaga hingamise teel, siis ongi hingamist rõhutatud iga harjutuse ajal ja vahepeal, et ikka jätkuks energiat, mida pumbata. Samal põhjusel ka soovitus sooritada harjutusi õues või siis vähemalt avatud akna juures. Mina hingan harjutuste järel vastavalt enesetundele 5-7-9-... korda. Vahehingamistele olen lisanud elemendi kuuendast tiibeti harjutusest - väljahingamise lõpus pingutan vaagnapõhja lihaseid, mille treenimine annab lisaks seksuaalelu parendamisele võimaluse tulevikus ära hoida või vähendada meestel eesnäärme probleeme ja naistel uriinipidamatust.

RIIETUS - nagu kõigi muudegi energeetiliste asjadega tegelemisel kehtib ka siin reegel "mida vähem, seda parem". Kõige parem on seega teha harjutusi üldse ilma riieteta, et vältida riiete energia segunemist enda omaga. Kui olud seda ei võimalda, siis tuleks kasutada võimalikult mugavat loodulikust materjalist (soovitavalt puuvillasest) minimaalset riietust, sest sünteetiliste riiete energeetikat pole mõistlik enda omaga kokku lasta isegi mitte igapäevases kasutuses, rääkimata siis harjutustest, kus kõik keha energiakeskused on avatud ja töötavad "täie võimsusega". (Riiete mõjust saab lugeda artiklist "Riided teevad inimese").

SOOJENDUS JA VENITUS - enne igat füüsilist pingutust on soovitav teha soojendusharjutusi, et vähendada traumade riski ja võimaldada kehal lahtisemalt liikuda, ja pärast venitusi, et harjutuste käigus kokku tõmbunud lihased uuesti pikemaks ja lõdvemaks venitada. Kui võimalik, siis on soovitav tiibetlasi teha pärast treeningut. Kui mitte, siis teha vähemalt 5-10 minutit soojendus-venitus harjutusi kõikidele lihastele ja liigestele.

Venitusi võib teha ka harjutuste vahepeal kui on tunda, et mõni koht kehas kipub valusaks minema. Minu lemmikvenitusteks on saanud peale teist harjutust seljal kiikumine (hoides kätega kinni rinnale tõmmatud põlvedest) ning peale kolmandat ja viiendat harjutust selja sirutamine (põlvitades toetad pea ja ettesirutatud käed maha).

LÕPETUSEKS MEDITATSIOON - soovitav on harjutustele järgneva 10-15 minutilise lõdvestava pikutamise ajal harjutada mediteerimist ning ühtlasi selle käigus tegelda enese tervendamisega. Idee on lihtne - olles ennast võimalikult lõdvaks lasknud jäävadki tuntavaks vaid pinges ja valutavad kohad, millega tegelda. Näiteks suunates neisse sissehingatava õhuga saadav "puhas ja tervendav" energia ning väljahingatava õhuga saata neist minema "haige ja määrdunud" energia.